Reklama

Woda ustąpiła, przyszli życzliwi ludzie

Niedziela legnicka 49/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne lato dla Polaków okazało się łaskawe, Pan Bóg oszczędził nas od większych klęsk żywiołowych. Nauczeni doświadczeniami ubiegłych lat, pamiętając klęski powodzi, jakie doświadczyły nasz kraj, ze współczuciem patrzyliśmy i przeżywaliśmy sytuację powodziową Czechów, Austriaków czy Niemców. Stare przysłowie mówi, że pięć minut pomocy więcej znaczy niż cały dzień współczucia. My, Polacy, potrafimy nie tylko współczuć, ale także pomagać, a kiedy trzeba dodawać otuchy. Chociaż temat powodzi zszedł z ekranów telewizyjnych i pierwszych stron gazet, problem konkretnej pomocy powodzianom pozostał nadal. Pierwszego września w archidiecezji wrocławskiej przeprowadzono kolejną zbiórkę pieniężną na rzecz Czechów, którzy podczas tegorocznej powodzi stracili wszystko, wszystko oprócz nadziei i wiary w pomoc Bożą i ludzką solidarność. Dolnośląscy katolicy szczerze i ofiarnie odpowiedzieli na apel. Do puszek wystawionych przez wolontariuszy posypały się datki płynące ze szczerego serca. Wrocławianie, którzy niedawno sami przeżyli klęskę powodzi, nie szczędzili grosza, często wdowiego grosza. Tym razem uzyskane fundusze przeznaczono na zakup potrzebnych środków pomocy dla liczącej ok. 1500 mieszkańców wsi Kralupy n. Wełtawą. Tę niewielką, typowo rolniczą wioskę, położoną "daleko od szosy" wezbrane wody Wełtawy zamieniły w jedno wielkie jezioro. Po kilku dniach woda opadła, zostawiając ruinę materialną i ekologiczną. Dziś życie powoli wraca do normy. Własnymi siłami odnowiono mieszkania, zabezpieczono domy. Pomogły władze rządowe i samorządowe. Została jednak kwestia wyposażenia mieszkań. I tu z pomocą przyszli Polacy. W połowie listopada wyruszyły z Wrocławia dwa ciężarowe samochody, które z ramienia Caritas zawiozły do Czech 42 wersalki oraz 100 pełnych kompletów pościeli. Wartość przesłanych darów przekroczyła 30 tys. zł, ale przecież nie kwota tu się liczy. Kolejny transport być może pojedzie jeszcze w grudniu, po sprecyzowaniu najbardziej aktualnych potrzeb. Rozdziałem darów na terenie wioski Kralupy, położonej w archidiecezji praskiej, zajmie się tamtejszy komitet pomocy i parafialna Caritas, a także polscy księża pełniący posługę duszpasterską na tamtych terenach, ks. Edward Walczy i ks. Andrzej Koch. Spełniona pomoc to nie tylko odruch ludzkiej solidarności, to przede wszystkim akt miłosierdzia i praktyczne wprowadzenie w życie nauki Ojca Świętego z tegorocznej Jego pielgrzymki do Polski.
Wpłat można dokonywać na konto PKO BP SA IV O/Wrocław 10205255-114882-270-1-111 z dopiskiem "Powódź w Czechach"

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anglia: W związku z rosnącą liczbą wiernych, katolicki biskup poświęcił nową świątynię

2025-12-11 12:13

[ TEMATY ]

katolicy

Anglia

wierni

Vatican Media

Z powodu rosnącej liczby wiernych w angielskiej diecezji Plymouth biskup poświęcił nowy kościół. Powstał w wyniku innowacyjnej przebudowy zabytkowej kaplicy metodystów.

W jednym ze swoich pierwszych aktów biskupich w diecezji, Nicholas Hudson, nowy biskup Plymouth, odprawił Mszę Świętą z okazji poświęcenia nowego kościoła pw. św. Benedykta, powstałego w dawnej kaplicy metodystów, w mieście Gillingham hr. Dorset.
CZYTAJ DALEJ

Gizela Jagielska zwolniona ze szpitala w Oleśnicy

2025-12-10 11:03

[ TEMATY ]

Gizela Jagielska

Adobe Stock

„Sama bym tego nie zrobiła” – powiedziała aborterka. Z pracy odchodzi także jej mąż, który był ordynatorem oddziału. Jagielska odpowiada za aborcję Felka, który zginął w 36. tygodniu życia płodowego.

Gizela Jagielska zamieściła w internecie nagranie, w którym informuje, że 1 stycznia nie będzie już pracować w oleśnickim szpitalu. Jak powiedziała, nie była to jej decyzja.
CZYTAJ DALEJ

Od Londynu do Rzymu – wydłużono historyczny szlak pielgrzymi

2025-12-11 19:08

[ TEMATY ]

Rzym

Londyn

szlak pielgrzymkowy

@Vatican Media

Via Francigena, historyczny szlak pielgrzymi z północy Europy do Rzymu

Via Francigena, historyczny szlak pielgrzymi z północy Europy do Rzymu

Brytyjskie bractwo Pielgrzymi do Rzymu ogłosiło, że oficjalnie potwierdzono wydłużenie historycznego szlaku pielgrzymiego prowadzącego z Anglii do Rzymu – Via Francigena. Obecnie brytyjska część szlaku powiększyła się o 140-kilometrowy odcinek z Londynu do Canterbury.

Via Francigena, mierzący 2000 km historyczny szlak pielgrzymi z Anglii do Rzymu został wydłużony z Canterbury do Londynu. Obecnie pielgrzymi pragnący przemierzyć tę trasę do Wiecznego Miasta, mogą wyruszać już z Londynu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję