Reklama

Rodzina

Porządki w torebce

Piękne dłonie

Niedziela Ogólnopolska 14/2016, str. 56

Piotr Jaskólski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ręce są przez cały czas wystawione na niekorzystne czynniki: chłód i gorąco, środki chemiczne, brud. Skóra na dłoniach ma bardzo cienką warstwę tłuszczową i wydziela mało ochronnego sebum, więc wszystkie bodźce działają na nią szczególnie intensywnie. Szybciej też zaczyna się starzeć. A jednocześnie ręce są prawie zawsze widoczne. Mówi się, że są wizytówką człowieka.

Jeśli chcesz, żeby twoja „wizytówka” nie odstraszała, tylko robiła dobre wrażenie, powinnaś do prac domowych używać gumowych rękawiczek. Gorąca woda oraz płyny, proszki i emulsje do sprzątania i prania pozbawiają skórę bariery ochronnej, a więc także wysuszają ją, czynią podatną na mechaniczne urazy i uczulają. Alergia na środki chemiczne, które wtargnęły do organizmu przez nieosłonięte ręce, wcale nie musi się objawić właśnie na nich. Efektem może być np. wysypka na twarzy (zwłaszcza w okolicach oczu) albo łuszczenie się skóry głowy. Rękawiczek używaj również, gdy przesadzasz kwiaty doniczkowe, myjesz samochód czy malujesz płot.

Przyda się dobry krem do rąk. Osoby ze szczególnie delikatną skórą (skłonną do pierzchnięcia, czerwienienia albo pękania) powinny go używać kilka razy dziennie. Można kupić kilka małych tubek, żeby mieć je pod ręką o różnych porach dnia – np. jedną w szafce koło łóżka, drugą przy kuchennym zlewie, trzecią w torebce itd. Jeśli ręce są wysuszone lub zniszczone, można im zrobić maseczkę (np. z olejku rycynowego i kilku kropel soku z cytryny). Przy większych problemach można nasmarować dłonie na noc tłustym, odżywczym kremem i spać w bawełnianych rękawiczkach. Wtedy warto również zmienić mydło na ekologiczne, a przy myciu rąk odkręcać nieco chłodniejszą wodę. Jeśli skóra na dłoniach się zabarwi (np. przy obieraniu warzyw), plamy łatwo usunie kwasek cytrynowy albo witamina C w proszku. Te same środki zlikwidują też zażółcenia na paznokciach po lakierze.

Paznokcie powinny być równe i czyste. Dobrym zwyczajem jest codzienne czyszczenie ich mydłem za pomocą szczoteczki. Żeby przedłużyć trwałość lakieru do paznokci, warto używać lakieru podkładowego, który zawiera cząsteczki zwiększające przyczepność kolorowego pigmentu i zapobiegające odpryskiwaniu emalii. Jeśli paznokcie zaczną ci się rozdwajać, obetnij je na krótko, przez jakiś czas nie maluj, a potem zmień lakier.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-03-29 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

OSP z Niepokalanowa. Tu wszyscy strażacy są... zakonnikami

2026-08-20 16:30

[ TEMATY ]

franciszkanie

Niepokalanów

zakonnicy

strażacy

św. Maksymilian Maria Kolbe

OSP

o. Wiesław Koc

Łukasz Brodzik

Ojciec Wiesław Koc OFMConv, strażak i kapelan strażaków w Teresinie

Ojciec Wiesław Koc OFMConv, strażak i kapelan strażaków w Teresinie

Gdy zadzwoni alarm, zrzucają habity i przebierają się w strażackie mundury. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że w Polsce jest jedyna w swoim rodzaju jednostka straży pożarnej, w której wszyscy strażacy są zakonnikami. To OSP w Niepokalanowie, założona przed blisko 100-laty w klasztorze przez samego św. Maksymiliana Marię Kolbego.

Franciszkanie z Niepokalanowa służą mieszkańcom gminy, powiatu i okolic już prawie cały wiek. W rozmowie z Łukaszem Brodzikiem dla portalu niedziela.pl ojciec Wiesław Koc OFMConv, prowadzący Telewizję Niepokalanów, ale także strażak i kapelan strażaków w Teresinie opowiada o tym, jak to się stało, że franciszkanie gaszą pożary, czym się różni strażak-zakonnik od niezakonnika i jak to jest odprawiać Mszę św. pachnąc dymem po akcji ratunkowej.
CZYTAJ DALEJ

Pisała listy do Jezusa

Niedziela Ogólnopolska 35/2025, str. 71

[ TEMATY ]

święci

Domena publiczna

Gdy umierała, nie miała nawet siedmiu lat, ale jej krótkie życie wciąż zadziwia i inspiruje.

Antonietta Meo, nazywana Nennoliną, przyszła na świat 15 grudnia 1930 r. w Rzymie. Była czwartym dzieckiem w pobożnej rodzinie, w której codzienny udział w Eucharystii był oczywistością. Mała Antonietta na pierwszy rzut oka nie różniła się od swoich rówieśników – była dzieckiem żywym, radosnym, głośno się śmiała, czasem psociła i była niegrzeczna (umiała jednak szybko przeprosić). Jej rodzice, Maria i Michael, każdego dnia modlili się z dziećmi. Nennolina chodziła do przedszkola, które prowadziły siostry zakonne, a jej dom stał zaledwie kilkaset metrów od bazyliki, w której do dziś znajdują się relikwie Krzyża Świętego. Dziewczynka wzrastająca w takiej atmosferze zadawała mnóstwo pytań dotyczących wiary, chciała też bardzo przystąpić do Komunii św.
CZYTAJ DALEJ

Figura Matki Bożej z Konotopia przebija bańki medialne i skłania do refleksji

2026-08-21 07:25

[ TEMATY ]

Matka Boża

Konotopie

Autorstwa Pko - Praca własna/commons.wikimedia.org

Pomnik Matki Bożej Miłosiernej w Konotopiu

Pomnik Matki Bożej Miłosiernej w Konotopiu

Monumentalna figura Matki Bożej z Konotopia jest próbą zaakcentowania miejsca religii w przestrzeni publicznej - powiedział PAP dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego dr hab. Marcin Jewdokimow. Dodał, że statua swoim rozmiarem przebija bańki medialne i skłania do refleksji.

Pomnik Matki Bożej Miłosiernej o wysokości 55,6 m został 15 sierpnia poświęcony w Konotopiu (woj. kujawsko-pomorskie) przez ordynariusza diecezji włocławskiej bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Monument stanął na polu przy drodze krajowej nr 10, na trasie między Szczecinem a Warszawą. Jego inicjatorami i fundatorami są Grażyna i Roman Karkosikowie, którzy ofiarowali go jako „osobiste wotum wdzięczności za powrót do zdrowia i życia”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję