Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przystanek w drodze do Panamy

Czy Papież odwiedzi San Salvador?

W styczniu 2019 r. papież Franciszek w drodze do Panamy na Światowe Dni Młodzieży zamierza się zatrzymać w San Salvadorze i odbyć pielgrzymkę do grobu bł. abp. Óscara Romero (1917-80). Poinformował o tym arcybiskup San Salvadoru José Luis Escobar Alas. Miał on napisać do papieża Franciszka, że „jeśli kanonizacja nie może się odbyć tutaj”, czyli w Salwadorze, to może Ojciec Święty zechciałby przyjechać i nawiedzić grób abp. Romero. – Papież z wielką uwagą potraktował mój list – powiedział hierarcha. Kanonizacja abp. Romero odbędzie się 14 października w Rzymie.

RV

Propozycja zmiany

Kodeks prawa kanonicznego

Kard. Francesco Coccopalmerio postuluje kolejną zmianę w Kodeksie prawa kanonicznego. Tym razem miałaby ona dotyczyć ekologii. Były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych z ubolewaniem stwierdza, że kanony, które dotyczą praw i obowiązków wierzących, ani słowem nie wspominają o ochronie i rozwoju środowiska naturalnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Coccopalmerio zapowiedział, że zaproponuje papieżowi Franciszkowi odpowiednie zmiany. Jego zdaniem, nowy kanon mógłby mieć następującą treść: „Każdy chrześcijanin, świadomy, że stworzenie jest wspólnym domem, ma poważny obowiązek nie tylko nie niszczyć, ale także ulepszać, czy to przez normalne zachowanie, czy też przez specjalne inicjatywy, środowisko naturalne, w którym każda osoba została powołana do życia”.

KAI

Kanonizacja

Wzór dla młodzieży

Reklama

Papież Franciszek zapowiedział, że w niedzielę 14 października br. ogłosi świętym bł. Nuncjusza Sulprizio. Ten świecki Włoch, wcześnie osierocony, żył w pierwszej połowie XIX wieku i zmarł w wyniku ciężkiej choroby w wieku 19 lat. Błogosławionym ogłosił go 1 grudnia 1963 r. Paweł VI, który wraz z nim i pięcioma innymi osobami (m.in. z abp. Romero) zostanie kanonizowany 14 października, w czasie trwania synodu biskupów poświęconego młodzieży.

RV

Panama

Przedstawiono oficjalną wersję hymnu 34. ŚDM

W czasie 48. Kolacji Chleba i Wina – dorocznego wydarzenia organizowanego na rzecz materialnego wsparcia Wyższego Seminarium Duchownego św. Józefa w Panamie – przedstawiono międzynarodową wersję oficjalnego hymnu 34. Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w styczniu 2019 r. Utwór, skomponowany przez Panamczyka Abdiela Jiméneza, tytułem i treścią nawiązuje do ustalonego przez papieża Franciszka hasła spotkania: „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa”. Nagrano go po hiszpańsku, angielsku, francusku, włosku i portugalsku.

Hymn będzie śpiewany na pięciu kontynentach. Aby osiągnąć jak największą wierność oryginałowi, Pedro Guevara Mann – dyrektor artystyczny ŚDM w Panamie skontaktował się z różnymi uznanymi twórcami katolickimi na świecie, aby jak najlepiej przetłumaczyli oryginalny tekst hiszpański na swoje języki ojczyste.

KAI/ZENIT

Proces beatyfikacyjny

Bohaterska młoda matka

Wikariusz generalny Rzymu kard. Angelo de Donatis podpisał dekret związany z diecezjalnym etapem procesu beatyfikacyjnego Chiary Corbelli Petrillo. 28-letnia Włoszka zmarła 13 czerwca 2012 r. z powodu choroby nowotworowej. Wcześniej zrezygnowała z leczenia, by ratować życie i zdrowie synka, którego narodzin oczekiwała.

Reklama

Dokument podpisany przez kard. de Donatisa zaledwie 6 lat po śmierci Chiary Corbelli Petrillo zezwala na rozpoczęcie gromadzenia dokumentacji niezbędnej na diecezjalnym etapie procesu beatyfikacyjnego Włoszki. Do oficjalnego rozpoczęcia tego etapu potrzebna jest także aprobata – tzw. nihil obstat – watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

W opublikowanym dokumencie wikariusz generalny Rzymu zachęca do dzielenia się dokumentacją związaną z życiem Włoszki. „Przypominamy, że pod pojęciem pism rozumiemy nie tylko dzieła drukowane, które skądinąd zostały już zgromadzone, ale też rękopisy, pamiętniki, listy i wszelkiego rodzaju prywatne pisma Służebnicy Bożej” – czytamy w dokumencie.

KAI

Z Twittera papieża Franciszka

Spróbuj czytać Ewangelię co najmniej 5 minut dziennie. Zobaczysz, że zmieni to twoje życie.

2018-07-25 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najnowsze, szokujące zeznania ks. Olszewskiego. "Ja i moi rodzice jesteśmy nękani"

2026-02-10 15:49

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Zrzut ekranu TV Republika

"Pierwszy list od najbliższych, który został wysłany dzień po moim aresztowaniu, od moich małych bratanków, otrzymałem po trzech miesiącach. A listy od wiernych, napisane dużo później, otrzymałem o wiele wcześniej, bo już po trzech tygodniach. Od funkcjonariuszy dowiedziałem się, że list od bratanków trzymany był pod nakazem" - mówił dziś przed sądem ks. Michał Olszewski. Informuje o tym TV Republika.

O godz. 10 w Sądzie Okręgowym w Warszawie rozpoczęła się kolejna rozprawa w procesie dot. dotacji z Funduszu Sprawiedliwości przyznanych Fundacji Profeto. Proces ten od początku budzi skrajne emocje, a jak przypominamy, oskarżonymi są m.in. ks. Michał Olszewski oraz dwie urzędniczki ministerstwa sprawiedliwości - p. Urszula i p. Karolina.
CZYTAJ DALEJ

Lekarz w białym chlebie

Docierają tu chorzy z różnych stron świata. Proszą o zdrowie i wyjeżdżają pocieszeni. Tę duchową klinikę założyła 161 lat temu w Lourdes Matka Jezusa. I wciąż dobitnie pokazuje, Kto jest ostatecznym źródłem naszych witalnych sił

W hotelowej restauracji przyglądam się nowo przybyłym pielgrzymom, nieco głośnym, o ciemnej karnacji i niemałej posturze. Zastanawiam się, jakiej są narodowości. Po wejściu do windy moja ciekawość zostaje zaspokojona. – Jesteśmy z Republiki Południowej Afryki, przyjeżdżamy tu co roku – opowiadają należący do tej grupy małżonkowie. Gdy wyjawiam moje pochodzenie, rozpromieniają się: – Mąż był dwa razy na prywatnej audiencji u Jana Pawła II i otrzymał jego błogosławieństwo – opowiada Afrykanka. Po chwili dowiaduję się, że jej małżonek został uzdrowiony z choroby nowotworowej. Moi rozmówcy nie wiedzą, czy ta łaska to efekt ich wizyty w Lourdes czy u Papieża – po prostu się cieszą i dziękują za nią Najwyższemu...
CZYTAJ DALEJ

Papież do Polaków: święci Cyryl i Metody wzorem w budowaniu jedności

2026-02-11 10:58

[ TEMATY ]

papieskie pozdrowienie

Vatican Media

Ojciec Święty zwracając się podczas audiencji generalnej do pielgrzymów z Polski, wskazał na świętych Cyryla i Metodego – których wspomnienie przypada 14 lutego – „Apostołów Słowian i patronów Europy, ojców chrześcijaństwa, języka i kultury ludów słowiańskich”. Leon dodał: „Wracajmy do ich dzieła apostolskiego – jak zachęcał św. Jan Paweł II – w budowaniu nowej jedności kontynentu europejskiego, by przezwyciężać napięcia, rozłamy i antagonizmy – religijne i polityczne”.

„Serdecznie pozdrawiam Polaków, szczególne z Archidiecezji Łódzkiej. W tych dniach wspominamy świętych Cyryla i Metodego – Apostołów Słowian i patronów Europy, ojców chrześcijaństwa, języka i kultury ludów słowiańskich. Wracajmy do ich dzieła apostolskiego – jak zachęcał św. Jan Paweł II – w budowaniu nowej jedności kontynentu europejskiego, by przezwyciężać napięcia, rozłamy i antagonizmy – religijne i polityczne (por. Enc. Slavorum Apostoli). Wszystkim wam błogosławię!”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję