Reklama

Niedziela Łódzka

Patron nauczycieli

3 września obchodziliśmy wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego – papieża i doktora Kościoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urodził się ok. 540 r. w Rzymie. Tam również zmarł 12 marca 604 r. Pochodził z zamożnej rodziny patrycjuszy. Jego rodzice, św. Gordian i św. Sylwia, zostali wyniesieni do chwały ołtarzy. Na jego wychowanie znacząco wpłynęły również jego ciotki: św. Farsylia i św. Emiliana. Otrzymał wykształcenie klasyczne, a także poznał prawo. Piastował różne urzędy cywilne, został nawet prefektem Rzymu. Po kilku latach rządów niespodziewanie zerwał z życiem świeckim – został benedyktynem, przekształcił rodzinny pałac w klasztor i rozpoczął życie ascetyczne.

W roku 576 przyjmuje święcenia diakonatu, a w roku 579 zostaje legatem papieskim (apokryzjariuszem) na dwór cesarski do Konstantynopola. Po powrocie do Rzymu został sekretarzem i doradcą papieża Pelagiusza II. Po śmierci Pelagiusza, 3 września 590 r., został wybrany jego następcą. Jest pierwszym mnichem, którego wybrano papieżem. Jest ojcem i świętym Kościołów katolickiego oraz prawosławnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Św. Grzegorz to naprawdę wielka postać w historii Kościoła. Dzięki swojemu wykształceniu i doświadczeniu był wprawnym administratorem dóbr kościelnych, reformatorem Kościoła i politykiem. Uzdrowił finanse papieskie, usunął z kurii papieskiej niegodnych urzędników. Podobnie uczynił z biskupami i proboszczami na parafiach. Był stanowczy wobec nadużyć. Walczył z symonią. Chętnie słuchano jego kazań. Rozwijał teologię – był bezdyskusyjnym autorytetem przez całe średniowiecze. Na stałe do teologii weszło jego nauczanie nt. ważności chrztu i święceń wśród heretyków, nierozerwalności małżeństwa, kultu aniołów i relikwii, darów Ducha Świętego i czyśćca. Angażował się w opiekę społeczną i akcje charytatywne. Przeprowadził reformę liturgiczną, tzn. ujednolicił i upowszechnił obrzęd Mszy św., tzw. Kanon Rzymski. Dotąd bowiem każdy kraj, a nawet wiele diecezji, miał swój własny ryt, co wprowadzało sporo zamieszania. Troszczył się o podniesienie poziomu życia moralnego świeckich i duchownych.

W 592 r. zawarł porozumienie z Longobardami, którzy zagrozili Rzymowi. W 596 r. podjął się reewangelizacji Brytanii – wysłał do Anglii ekspedycję misyjną złożoną z czterdziestu mnichów na czele z Augustynem, przyszłym biskupem Canterbury.

Jako patron nauczycieli św. Grzegorz może zachwycać i uczyć łączenia spraw Bożych i ludzkich, solidnego wykształcenia i głębokiej wiary. Tak jak on, każdy nauczyciel winien być autorytetem oraz dbać nie tylko o przekazanie wiedzy, lecz również o kształtowanie prawidłowych postaw ludzkich i formację duchową swoich uczniów.

2020-09-02 10:38

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szóstoklasiści bez egzaminów

[ TEMATY ]

szkoła

Obowiązkowy sprawdzian dla uczniów szóstych klas szkoły podstawowej zostanie zlikwidowany w 2017 r. — poinformowała w piątek minister edukacji Anna Zalewska. Dodała, że obecni szóstoklasiści są ostatnim rocznikiem, który będzie go zdawał.

Egzamin po szóstej klasie był wynikiem różnego rodzaju projektów europejskich, a szczególnie jednego, który właśnie się skończył. Mamy więc możliwość doprecyzowania swoich założeń programowych, w których stwierdzamy, że będziemy rezygnować na tych wstępnych etapach z testowania — powiedziała Zalewska dziennikarzom podczas briefingu MEN.
CZYTAJ DALEJ

Jej wiara Go rozczuliła i „rozbroiła”

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 15, 21-28. <- KLIKNIJ

Środa, 5 sierpnia. Dzień Powszedni albo wspomnienie rocznicy poświęcenia rzymskiej Bazyliki Najświętszej Maryi Panny.
CZYTAJ DALEJ

Polacy na konwencji Rycerzy Kolumba w Denver

2026-08-05 15:02

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

konwencja

Denver

Vatican Media

Delegacja polska na Najwyższą Konwencję Rycerzy Kolumba w Denver

Delegacja polska na Najwyższą Konwencję Rycerzy Kolumba w Denver

Odbywająca się w Denver 144. Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba jest czasem nie tylko pracy, lecz także „braterskiego spotkania, wspólnej modlitwy i wspólnego rozmyślania o przyszłości zakonu” – powiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News Michał Bartoszko, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Spotkanie rozpoczęło się 4 sierpnia uroczystą Mszą św. z udziałem kardynałów, arcybiskupów i biskupów z krajów, w których działają Rycerze Kolumba. Tego samego dnia do uczestników konwencji zwrócił się w przesłaniu wideo Papież Leon XIV.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję