Reklama

Głos z Torunia

Przytul się do krzyża

Najtrudniejszym pytaniem, jakie człowiek zadaje, jest pytanie o krzyż. Sensu własnego krzyża nie da się odkryć, póki nie odkryje się najpierw sensu krzyża Chrystusa. Wielki Post jest zaproszeniem do tej refleksji.

Niedziela toruńska 14/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sztuka życia nie polega tylko na liczeniu zwycięstw, ale również na rozwiązywaniu zawiłych spraw i powstawaniu z tego, co się nie udało. Jak żyć, aby umieć powstać do zmartwychwstania? Są wypadki, które zaskakują, upadki nieprzewidziane, ale są też takie, bo po prostu chce się żyć. Tylko z czasem życie jakoś dziwnie traci sens, dni stają się jakieś smutne. Są upadki, które zaskakują, upadki nieprzewidziane, ale są też takie, które można przewidzieć. Upadki, na które pracuje się sumiennie. O tym nie chcą słyszeć ci, którzy do nich zmierzają. Nie chcą słyszeć o upadku młodzi, gdy się im czegoś zakazuje, chroniąc przed błędami młodości. Nie chcą słyszeć i starsi, gdy się im do rozsądku przemawia. Nie chcą słyszeć nawet lekarza ci, którym grozi zawał. Nie chcą słuchać nikogo. Aż się zwalą na ziemię i co wtedy? Z przerażeniem widzą swój upadek.

Co w takiej sytuacji zrobiłby Jezus? Kiedy upadł, idąc na Kalwarię, zebrał siły i wstał na nowo, by iść do Ojca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kiedy upadniesz – nie szarp się, nie trać mocy, która się jeszcze przyda na drogę. Pogódź się na chwilę z tym, co cię powaliło. Odpocznij nieco, poleż na ziemi, tylko nie za długo, abyś ziemią nie przesiąkł, abyś się do niej nie przyzwyczaił. Wstań i idź – mocniejszy chwilą doświadczenia przegranej – do zwycięstwa. Trzeba powstawać z upadku. Jezus wstał z trzeciego upadku resztkami sił. Wstał, bo miejsce, w którym upadł, nie było Jego miejscem przeznaczenia.

Kiedy Pan Jezus został przybity do krzyża, wydawało się, że to już naprawdę koniec. Wydawało się – bo w rzeczywistości było inaczej. Jezus poddał się ludziom, ale nie odszedł od Ojca. Zgodził się na ukrzyżowanie, ale nie zgodził się na niewierność Ojcu. Są takie bitwy, które się przegrywa, by wygrać ostatnią. Tylko przytul się do krzyża i wsłuchaj się w to, co ci Jezus mówi. Czasem będziesz przegrany u ludzi, a wygrany u Boga. Przegrany na chwilę, ale wygrany na wieki. Pan Jezus przyszedł na ziemię, aby nas przekonać, że nas kocha. Nie jest to miłość na próbę. Umiłowawszy swoich, do końca ich umiłował (por. J 13,1).

2022-03-29 12:29

Oceń: +9 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z wiarą, rodziną i krzyżem

Niedziela wrocławska 6/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Wielki Post

B. Sztajner/Niedziela

Kalendarz liturgiczny podaje pewne okresy, które powtarzają się kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt razy w ciągu naszego życia. Zawsze jednak przychodzi coś nowego, jakieś wyzwanie, nowa sytuacja społeczna, eklezjalna. Czym ten Wielki Post, który rozpoczynamy, będzie się różnił od poprzednich? Przede wszystkim przeżywamy go w Roku Wiary, a więc powinien być nacechowany naszą intensywną wiarą. Zgodnie z życzeniem Benedykta XVI wiara ma być przeżywana, celebrowana, manifestowana i mamy wykazywać wdzięczność Panu Bogu za dar wiary i uwielbiać Go za to, że nas tym darem obdarzył. Z naszej strony pozostaje odpowiedź na ten dar. To są właśnie dwa współdziałające ze sobą elementy: dar łaski Bożej i współpraca człowieka. Drugim charakterystycznym elementem tegorocznego Wielkiego Postu w archidiecezji wrocławskiej jest fakt, iż w Środę Popielcową rozpoczynamy peregrynację wielkopiątkowego krzyża bł. Jana Pawła II. Myślę, że jest to bardzo spójne z Rokiem Wiary, bo krzyż stoi w centrum naszej wiary. Ponadto, jak widzimy, krzyż, który przez wieki był jednoznacznie akceptowany przez społeczeństwo, teraz jest kontestowany przez różne grupy, m.in. parlamentarne, jakoby miał być znakiem braku tolerancji w Polsce. Różne dyskusje na temat krzyża się powtarzają i zatruwają atmosferę społeczną
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Dwa jubileusze Szkoły Podstawowej w Trzebiczu

2025-11-14 10:15

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

diecezja zielonogórsko ‑ gorzowska

św. Jan Paweł II

Szkoła Podstawowa w Trzebiczu

Jacek Kozubaj

Społeczność Szkoły Podstawowej w Trzebiczu świętowała wyjątkowe wydarzenie

Społeczność Szkoły Podstawowej w Trzebiczu świętowała wyjątkowe wydarzenie

Społeczność Szkoły Podstawowej w Trzebiczu 13 listopada świętowała wyjątkowe wydarzenie – jubileusz 80-lecia istnienia szkoły oraz 5-lecie nadania jej imienia św. Jana Pawła II. Był to dzień pełen wspomnień, wzruszeń i wdzięczności wobec wszystkich, którzy przez lata tworzyli historię tej szkoły.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Tadeusza Lityńskiego w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu. Uczniowie, nauczyciele i zebrani goście wysłuchali słowa Bożego, podczas którego dziękowano za osiem dekad działalności szkoły, wychowania kolejnych pokoleń uczniów oraz za opiekę patrona – św. Jana Pawła II. Biskup Tadeusz Lityński wspomniał, że “Szkoła Podstawowa w Trzebiczu należy do jednych z pierwszych szkół zaraz po II wojnie światowej, a to co się tutaj dzieje jest pięknym świadectwem naszych przodków”. Dodatkowo mogliśmy usłyszeć podziękowania ze strony Jego Ekscelencji za coroczne organizowanie Konkursu Powiatowego Wiedzy o Janie Pawle II oraz promowanie tej inicjatywy nie tylko w powiecie, ale i w całym województwie. Na zakończenie kazania można było usłyszeć “Pan Jezus wysyła uczniów nie w pojedynkę, ale we wspólnocie. Tutaj też ją widzę”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję