Reklama

Aspekty

Narzędzie w rękach Chrystusa

Biskup Paweł Socha obchodził w 2023 r. 65. rocznicę święceń kapłańskich i 50. rocznicę święceń biskupich. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 26 grudnia w kościele Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie. Wzięli w nich udział przedstawiciele duchowieństwa, na czele z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, oraz wierni świeccy.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 1/2024, str. IV

[ TEMATY ]

bp Paweł Socha

Maciej Krawcewicz

Biskupowi Pawłowi towarzyszyli biskupi z różnych stron Polski

Biskupowi Pawłowi towarzyszyli biskupi z różnych stron Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Paweł Socha przyjął święcenia biskupie 26 grudnia 1973 r. w katedrze gorzowskiej z rąk kard. Karola Wojtyły. Były to pierwsze święcenia biskupie po kanonicznym erygowaniu diecezji gorzowskiej. – Dla diecezji ten jubileusz jest czasem wyśpiewania Bogu radosnego Te Deum za dar życia i ofiarnej posługi bp. Pawła. Z jego ust uczyliśmy się Ewangelii, z jego rąk przyjmowaliśmy sakramenty, z jego życia czerpaliśmy przykład, jak prawdę czynić miłością – powiedział na początku Mszy św. bp Adrian Put, witając zebranych w świątyni.

Homilię wygłosił bp Tadeusz Lityński. Nawiązał w niej do patrona dnia, św. Szczepana. – Jako biskupi i kapłani diecezji wciąż zachwycamy się Twoją kondycją, za którą wielokrotnie trudno nam nadążyć. Pytamy nieraz: „Skąd te siły? Skąd ta młodość biskupa Pawła?”. Mieszkając od lat przy Tobie wiem: z wiernego trwania przed Panem. Szczepan wziął Boże siły z otwartego nieba i dzięki temu mógł więcej, niż pewnie sam wymarzył. Jesteś dla nas świadkiem, że i nad nami to niebo jest ciągle otwarte. Wystarczy dobrze spojrzeć, a to i nam pomoże odkryć w sobie siły do cudów codzienności, do cudów, które Ty we współpracy z Bożą łaską nieustannie czynisz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bp Lityński podkreślił aktywną służbę bp. Pawła, który mimo emerytury nie ustaje w pracy na rzecz Kościoła diecezjalnego. – Zwolnienie z urzędu nie oznacza dla bp. Pawła zwolnienia z pracy i zwolnienia tempa. Wręcz przeciwnie: przyspieszył – podkreślił pasterz diecezji. I przypomniał słowa kard. Karola Wojtyły, wypowiedziane do bp. Sochy przed 50 laty: – „W tych czasach, kiedy niebiosa wydają się wielu ludziom zamykać, w których wielu ludzi jak gdyby nie widziało Chrystusa, tobie życzę, abyś widział niebiosa otwarte, żebyś widział Chrystusa i ukazywał Go wszystkim”. Słowa te brzmią wciąż aktualnie. Przed Tobą, bp. Pawle, wciąż to samo zadanie: żebyś widział Chrystusa i ukazywał Go wszystkim. Niech to przesłanie towarzyszy Ci na kolejne, powiem skromnie, 50 lat biskupiej posługi.

Konsekwentnie, cierpliwie i z mądrością

Pod koniec liturgii przedstawiciele duchowieństwa i świeckich dziękowali bp. Pawłowi oraz składali życzenia. – Od 50 lat Twoje czyny mówią do nas o pierwszeństwie Boga, o Jego majestacie i prostocie, wielkości i pokorze, przemożnej sile i słabości, którą przyoblekł wraz z ludzkim ciałem. Za tę mowę szczególnie Ci dziękujemy – mówił prepozyt głogowskiej kapituły kolegiackiej ks. Stanisław Brasse, zauważając, że nikt z obecnych nie pamięta diecezji bez bp. Pawła. – Zmieniają się ordynariusze, a Ksiądz Biskup niestrudzenie trwa na posterunku, spokojnie, bez rozgłosu, wytrwale, konsekwentnie, cierpliwie i z mądrością.

– Złoty jubileusz uświadamia nam wszystkim, jak ważna jest wspólna praca nad sakramentalnym związkiem, jego pielęgnowanie, a przede wszystkim wytrwałość. Taki staż i postawa ducha nie bierze się znikąd, a dziś staje się wzorem nie tylko dla rzeszy młodych kapłanów. To piękny przykład, to rocznice podkreślające niestrudzoność w byciu razem z Panem Bogiem – powiedziała Urszula Furtak, prezes Krajowej Akcji Katolickiej. – Środowisko wiernych świeckich, które dziś reprezentuję, jest pełne życzliwości dla swoich pasterzy i kapłanów, nieustannie młode duchem, z oryginalnością pomysłów, gorliwością pracy dla Kościoła i silną wiarą. Staje się tak, bo mamy z kogo czerpać wzorce. Nieustannie podziwiamy Twój stan ciągłego niedosytu Boga.

Pan Bóg daje łaskę

Reklama

Odczytano również list papieża Franciszka, którym Ojciec Święty napisał: „Szczerym sercem gratulujemy radosnego świętowania, a także pasterskiej posługi pełnionej prawdziwie z gorliwością i mądrością dla dobra duchowego i rozwoju wspólnoty diecezjalnej zielonogórsko-gorzowskiej, jak również dobra Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Pamiętamy także o twojej usilnej trosce i gorliwej pracy w Konferencji Episkopatu Polski. Dlatego za wstawiennictwem Najświętszej Dziewicy Maryi wypraszamy dla ciebie obfite łask i dary Ducha Świętego, a także życzymy dobrego zdrowia”.

– Świadomi wielorakich talentów, jakie posiada bp Paweł, dziękujemy dziś Panu Bogu za dary i charyzmaty, jakie przekazał podczas tych lat Kościołowi – powiedział abp Stanisław Gądecki w imieniu Konferencji Episkopatu Polski.

Pod koniec uroczystości abp Andrzej Dzięga odznaczył bp. Pawła Sochę Wielkim Orderem św. Ottona z Bambergu, przyznawanym za zasługi dla metropolii szczecińsko-kamieńskiej.

Sam jubilat podkreślał, że towarzyszy mu uczucie głębokiej wdzięczności za dar Boży, którym jest powołanie. – Łaska powołania to szczególny dar polegający na tym, że w święceniach kapłan czy biskup otrzymuje moc Ducha Świętego do realizowania tego, co czyni Chrystus, czyli przekazywania źródeł zbawienia, a więc słowa Bożego i sakramentów świętych. I tym dysponuję jako narzędzie, nie jako autor. Jako narzędzie przekazuję Chrystusa Pana i o tym biskup ani kapłan nie może zapomnieć. Jeśli zapomni, to jego funkcja i działanie są sprzeczne z łaską święceń i powołania. Pan Bóg daje mi łaskę, że czasem sobie o tym tak głębiej przypominam – powiedział.

2024-01-02 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkie święto całej diecezji

[ TEMATY ]

abp Andrzej Dzięga

abp Stanisław Gądecki

bp Tadeusz Lityński

gorzów

bp Paweł Socha

Katarzyna Krawcewicz

Uroczystości jubileuszowe bp. Pawła Sochy miały miejsce w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie

Uroczystości jubileuszowe bp. Pawła Sochy miały miejsce w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie

Uroczystości jubileuszowe bp. Pawła Sochy odbyły się 26 grudnia w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Bp Paweł Socha obchodzi w tym roku 65. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich oraz 50. rocznicę sakry biskupiej. W uroczystościach jubileuszowych wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa, na czele z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, oraz wierni świeccy. Homilię wygłosił bp Tadeusz Lityński.
CZYTAJ DALEJ

Papież wzywa do ochrony godności bezbronnych i małoletnich

2025-11-17 16:15

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Leon XIV podczas audiencji na Placu św. Piotra

Leon XIV podczas audiencji na Placu św. Piotra

W każdej ludzkiej twarzy, nawet gdy jest naznaczona trudem czy cierpieniem, odbija się dobroć Stwórcy, światło, którego żadna ciemność nie jest w stanie zgasić - napisał Leon XIV do uczestników spotkania dotyczącego budowania wspólnot chroniących godność osoby. Spotkanie organizuje Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich.

Pozdrawiając przedstawicieli różnych konferencji zakonnych oraz licznych instytutów życia konsekrowanego, apostolskiego i kontemplacyjnego, Papież napisał, że bardzo bliskie jest mu zagadnienie, w jaki sposób budować wspólnoty, w których godność każdej osoby, szczególnie nieletnich i najbardziej bezbronnych, jest chroniona i promowana.
CZYTAJ DALEJ

Stopień alarmowy CHARLIE na określonych liniach kolejowych w kraju

2025-11-18 14:53

Hubert Gościmski

Pociąg KD Turystyczny z Wrocławia Głównego do Świdnicy Miasto dotarł malowniczą linią kolejową 285 przez Sobótkę.

Pociąg KD Turystyczny z Wrocławia Głównego do Świdnicy Miasto dotarł malowniczą linią kolejową 285 przez Sobótkę.

Premier zapowiedział w Sejmie, że jeszcze we wtorek wyda zarządzenie o wprowadzeniu trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE na określonych liniach kolejowych. Ma to związek z sobotnim aktem terrorystycznym na torze w pobliżu stacji Mika między Warszawą a Lublinem.

CHARLIE – trzeci stopień alarmowy – oznacza wprowadzenie na polecenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych całodobowych dyżurów we wskazanych urzędach lub jednostkach organizacyjnych organów administracji publicznej oraz dyżurów dla osób funkcyjnych odpowiedzialnych za wprowadzanie procedur działania na wypadek zdarzeń o charakterze terrorystycznym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję