Reklama

Niedziela Legnicka

Gotowy do poświęcenia

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, po ponad 30 latach budowy, cieszy się z poświęcenia swojego kościoła św. Wojciecha. Uroczystość zaplanowano na 19 października.

Niedziela legnicka 42/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Lubin

Archiwum redakcji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowania do tego wydarzenia podjęto nie tylko od strony materialnej, związanej z wybudowaniem, wystrojem i wyposażeniem wnętrza świątyni. Poprzedziły je też rekolekcje, wygłoszone w dniach od 15-17 października przez o. Jerzego Krupę, redemptorystę.

Jedna parafia – dwa kościoły

Parafia nosi wezwanie Narodzenia Najświętszej Marii Panny, a mówimy o kościele św. Wojciecha. Dlaczego? Ponieważ na terenie parafii znajdują się 2 świątynie. Wspomniana świątynia maryjna, związana jest z najstarszą częścią obecnego Lubina. Według tradycji i podań ludowych pierwszą świątynię chrześcijańską miano tu wznieść około 1175 r. z fundacji Piotra Włostowica (Własta). Po latach, w wyniku różnych zdarzeń historycznych, pierwszy kościół został rozebrany, a na jego miejscu w 1683 r. zakończono budowę nowego kościoła o konstrukcji szachulcowej, który dotrwał do chwil obecnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół św. Wojciecha

Reklama

Obecna parafia erygowana została 1 października 1989 r. Pierwszym jej proboszczem był ks. Franciszek Molski, który zajął się całą sprawą organizacyjną związaną z przyszłą budową kościoła. Wówczas też wzniesiono tymczasową kaplicę, w której sprawowano liturgię. Pozwolenie na budowę nowego kościoła parafialnego uzyskano w 1993 r. Niebawem też rozpoczęto pierwsze prace ziemne pod obiekty towarzyszące oraz pod fundamenty samej świątyni. Świątynia jest obiektem halowym, wzniesionym na rzucie kwadratu, której powierzchnia zabudowy wynosi ok. 1000 m2, obliczona jest na możliwość pomieszczenia 3 tys. ludzi. Ze świątynią połączony jest także budynek plebanii, w którym znalazły się mieszkania dla księży, kancelaria, sale katechetyczne, biblioteka, jadalnia i kuchnia oraz liczne pomieszczenia gospodarcze.

– Kościół powstał w tym miejscu, bo tu wybudowane zostało nowe osiedle mieszkaniowe. Tym samym życie religijne parafii zaczęło koncentrować się właśnie tutaj – mówi obecny proboszcz ks. Krzysztof Krzyżanowski, który po 10-letniej pracy poprzednika, przejął parafię w 1999 r., kontynuując budowę kościoła. Obecnie, po 25 latach pracy i zakończeniu budowy, poprosił biskupa o poświęcenie świątyni.

Poświęcenie

Podczas uroczystości zaplanowano, obok jej poświęcenia wraz z całym towarzyszącym temu rytuałem, także wprowadzenie do świątyni relikwii jej patrona – św. Wojciecha. Relikwie wraz z odpowiednim świadectwem autentyczności, ksiądz proboszcz pozyskał w ostatnim czasie w Gnieźnie, za zgodą metropolity abp. Wojciecha Polaka. Przekazanie odbyło się podczas uroczystej Mszy św. w bazylice w Gnieźnie 4 października.

Każdy z parafian mógł wpisać się na przygotowany okolicznościowy Akt Poświęcenia Kościoła, który swoje miejsce znalazł przy kamieniu węgielnym kościoła.

– Poświęcenie świątyni to wydarzenie, które nie zdarza się codziennie, ale bez ludzi, kościoły są tylko pięknymi budynkami. Dlatego zapraszam i zachęcam do modlitwy w naszej świątyni, ku chwale Najwyższego – mówi ksiądz proboszcz.

2024-10-15 14:12

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Autostrada do nieba

Niedziela legnicka 38/2025, str. V

[ TEMATY ]

Lubin

Monika Poręba-Zadrożna/Niedziela

Kaplica wieczystej adoracji

Kaplica wieczystej adoracji

W sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie rozpoczęła się misja tworzenia kaplicy wieczystej adoracji.

Jest to miejsce, gdzie trwa nieustanna modlitwa, zarówno w dzień i w nocy, przez 7 dni w tygodniu. W diecezji jest tylko jedno takie miejsce, a mianowicie sanktuarium św. Jacka w Legnicy. Czy uda się stworzyć kolejne?
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: chcę być biskupem dla wszystkich

2025-12-10 12:48

[ TEMATY ]

Kard. Grzegorz Ryś

Piotr Drzewiecki

Kard. Grzegorz Ryś żegna archidiecezję łódzką

Kard. Grzegorz Ryś żegna archidiecezję łódzką

Chcę być absolutnie dla wszystkich, ale życie pokaże, w jaki sposób to czynić - mówi w wywiadzie dla KAI kard. Grzegorz Ryś. Nowy metropolita krakowski 13 grudnia będzie dziękował za posługę w archidiecezji łódzkiej, a 20 grudnia dokona uroczystego ingresu do katedry św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu.

O. Stanisław Tasiemski OP, KAI: Ksiądz Kardynał w Łodzi spędził 100 miesięcy. Z jakimi wrażeniami opuszcza Ksiądz Kardynał to miasto? Niekiedy słyszymy, że biskup poślubia diecezję. To pierwsza diecezja, w której Ksiądz Kardynał był ordynariuszem.
CZYTAJ DALEJ

Jubileusz zachęcił ministrantów do czytania homilii Leona XIV

2025-12-11 17:08

[ TEMATY ]

Watykan

Jelenia Góra

pielgrzymi

Papież Leon XIV

@Vatican Media

Pielgrzymi z Jeleniej Góry - Cieplic w Bazylice św. Piotra

Pielgrzymi z Jeleniej Góry - Cieplic w Bazylice św. Piotra

Ministranci z parafii św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze – Cieplicach śledzą wszystkie homilie i przemówienia Papieża Leona XIV odkąd latem odbyli pielgrzymkę jubileuszową do Rzymu. To jeden z widocznych owoców Jubileuszu 2025 roku. Taką informację przekazał Vatican News o. Piotr Różański SchP, który przybył z kolejną już w tym okresie pielgrzymką ze swojej Parafii do Rzymu.

Grupa około 20 osób od ojców pijarów z parafii św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze – Cieplicach – przedstawiciele wspólnot działających przy parafii – przyjechała do Rzymu, aby uzyskać łaski związane z Rokiem Jubileuszowym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję