Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Chwała Twemu Sercu

Jest coś szczególnego w miesiącu czerwcu. To te ciepłe, słoneczne wieczory pachnące latem i kwiatami, w które gromadzimy się w świątyniach na nabożeństwach, śpiewając litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i adorując Najświętszy Sakrament.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 26/2025, str. I

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Ks. Mariusz Pastuszak/Niedziela

Podczas procesji Bożego Ciała wyruszamy, aby publicznie, wyznać wiarę w Boga

Podczas procesji Bożego Ciała wyruszamy, aby publicznie, wyznać wiarę w Boga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od początku chrześcijanie oddają chwałę Sercu Jezusa, które na Golgocie zostało przebite włócznią za nasze grzechy. Litania to tylko jedna z wielu form kultu. Na tego rodzaju pobożność składają się także dziesiątki bardzo starych i nieco nowszych pieśni, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Skrywają one w sobie głęboką teologiczną prawdę o niepojętej, nieskończonej, miłosiernej miłości Jezusa do człowieka. Ponadto pieśni te pomagają nam rozważać miłość Bożą do nas i wyrażać naszą miłość i uwielbienie za wszelkie udzielone nam łaski.

„Za Twe łaski dziękujemy, które Serce Twoje dało; w dani duszę Ci niesiemy, by nas Serce Twe kochało”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Należy jednak zwrócić uwagę, że pobożność związana z oddawaniem czci Najświętszemu Sercu Jezusa nie zamyka się jedynie w świątyniach. Podczas procesji Bożego Ciała wyruszamy z kościołów by na ulicach miast i wsi, publicznie, wyznać wiarę w Boga utajonego w Najświętszym Sakramencie. Oddać cześć Wszechmogącemu, który pozwolił Sobie przebić serce z miłości do nas. Także pięknym i wciąż obecnym świadectwem wiary wielu rodzin jest również pobożność domowa, wyrażająca się w modlitwie przed obrazem Serca Jezusowego. Jeszcze nie tak dawno wizerunek gorejącego serca otoczonego cierniową koroną zajmował honorowe miejsce w polskich domach – nie jako dekoracja, lecz jako duchowy znak obecności Chrystusa. Bardzo często towarzyszył mu zawieszony na ścianie obrazek Niepokalanego Serca Maryi. Przy tych obrazach klękali dziadkowie, rodzice i dzieci, wspólnie śpiewając pieśni i odmawiając modlitwy, które umacniały wiarę i jedność rodziny. Ta forma domowego kultu miała w sobie coś głęboko poruszającego. Dziś niestety zdaje się, że tych obrazów w naszych domach jest jakby mniej.

Kończący się miesiąc czerwiec – szczególnie poświęcony czci Serca Pana Jezusa niech nas prowokuje do zadawania sobie pytań o to, czy nie zmarnowaliśmy tego czasu łaski? Czy wierzę, że jestem ukryty głęboko w Jego Sercu? Jak odpowiadam na Jezusową miłość? Czy wpatruję się w Jego Serce? Czy śpiewniki nie zalegają w szufladach, a ja pamiętam jedynie kilka wersów pieśni? Pobożność skierowana ku Sercu Jezusa nie jest przeszłością do wspominania i domeną naszych babć, lecz skarbem, który warto na nowo odkryć.

Może więc należałoby odkurzyć domowy obraz, sięgnąć po śpiewnik i spróbować wrócić do tej prostej, ale głębokiej modlitwy? Niech Serce Jezusa znów stanie się centrum naszych domów, przynosząc pokój, miłość i Boże błogosławieństwo.

„Zostań słodki Jezu z nami, Świeć nam serca promieniami, Świeć nam słońcem Twej miłości, Na tej ziemi i w wieczności”.

2025-06-24 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gorzów: Uroczystość Bożego Ciała

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Agata Zawadzka

W procesji Bożego Ciała wraz z mieszkańcami Gorzowa szedł bp Paweł Socha. Zapraszamy do fotogalerii.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Grzegorz Ryś do kapłanów: Milczenie jest lekiem na niewiarę

2025-12-18 07:17

[ TEMATY ]

rekolekcje

Archidiecezja Krakowska

Podczas rekolekcji przed swoim ingresem do katedry na Wawelu, kard. Grzegorz Ryś wskazał na postawę kapłana, który powinien być „dla ludzi”. Podkreślił także, że milczenie jest lekarstwem na niewiarę. - To bardzo piękna podpowiedź, by tak jak dbamy o liturgię, zadbać o milczenie, które jest lekiem na niewiarę – mówił metropolita krakowski-nominat.

Na początku metropolita krakowski-nominat nawiązał do oryginalnego zapisu rodowodu Jezusa z Ewangelii św. Mateusza. – Pierwszą księgą jaką Bóg pisze, jaką Bóg się posługuje, pierwszą księgą jest zawsze człowiek – mówił, przywołując przykład dziecka, które dostaje pierwszą lekcję od swoich rodziców. – Bóg przemawia do dziecka najpierw przez osoby rodziców, a potem dopiero przez wszystkie książki, jakie będzie miało czas czytać w życiu. Rekolekcje są pewnie po to, żebyśmy byli czytelni, żeby ludzie mogli nas czytać – zauważył.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent: z całą pewnością Pałac Prezydencki to nie jest miejsce, w którym nadal powinien stać Okrągły Stół

2025-12-18 12:54

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

PAP/Albert Zawada

Z całą pewnością Pałac Prezydencki, to nie jest miejsce, w którym nadal powinien stać Okrągły Stół, miejscem w którym powinien się on znaleźć jest Muzeum Historii Polski - powiedział w czwartek prezydent Karol Nawrocki. W Pałacu Prezydenckim trwa demontaż Okrągłego Stołu.

W Pałacu Prezydenckim rozpoczął się proces przeniesienia Okrągłego Stołu do Muzeum Historii Polski. pic.twitter.com/imuEqfTBfi
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję