Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 41/2011, str. 4

Dominik Różański/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nominacja papieska

Bp Stanisław Budzik nowym ordynariuszem lubelskim

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski - bp Stanisław Budzik 26 września został mianowany przez Ojca Świętego Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą lubelskim. Ingres do archikatedry w Lublinie planowany jest na 22 października. Powołując się na słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, bp Budzik stwierdził: - Chciałbym uczynić archidiecezję lubelską domem i szkołą komunii, tzn. takiej jedności wspólnoty, która bazuje na miłości, która jest wspólnotą serc otwartych na Boga i na człowieka.
Nowy metropolita lubelski, a zarazem wielki kanclerz KUL, jest doktorem habilitowanym teologii, był profesorem nadzwyczajnym Papieskiej Akademii Teologii w Krakowie. Pełni również funkcje członka Rady Stałej KEP, Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP, przewodniczącego Kościelnej Komisji Konkordatowej, przewodniczącego Rady Programowej KAI. Jest też członkiem Zespołu do Rozmów z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

Audiencja Generalna

Podziękowanie za wsparcie w czasie pielgrzymki

Reklama

Swoją katechezę w środę 28 września Benedykt XVI poświęcił zakończonej właśnie pielgrzymce do Niemiec, która objęła Berlin, Erfurt, Etzelsbach i Fryburg. Papież wyraził wdzięczność Bogu, za to, że mógł spotkać się z wiernymi, mówić o Bogu, razem modlić się i umacniać w wierze. Podziękował za gorące przyjęcie i okazywane uczucia. Słowa wdzięczności skierował do biskupów, których diecezje nawiedził, do władz federalnych i lokalnych oraz do organizatorów tej pielgrzymki.
Ojciec Święty podziękował Polakom za modlitwy w intencji jego pielgrzymki do Niemiec. W języku polskim powiedział: - Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Dziękuję wam za modlitewne wsparcie podczas mojej wizyty w rodzinnych Niemczech. Dziękuję również tym wszystkim Polakom, którzy byli obecni w Berlinie, Erfurcie, Fryburgu i innych miejscach, jednocząc się z braćmi Niemcami i ubogacając się wzajemnie świadectwem wiary. Niech Bóg wam błogosławi!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rota Rzymska

Poszerzenie kompetencji

Benedykt XVI poszerzył kompetencje Roty Rzymskiej. Postanowił przekazać temu trybunałowi Stolicy Apostolskiej niektóre sprawy rozpatrywane dotychczas przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” opublikowano list apostolski Benedykta XVI w formie motu proprio „Quaerit semper”. Papież podkreśla, że w obecnych warunkach uznał za stosowne, aby Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zajęła się głównie kwestiami liturgicznymi. Dlatego przekazuje kompetencje dotyczące postępowania w sprawach nieważnego przyjęcia święceń kapłańskich i święceń diakonatu oraz dyspensy od małżeństwa ważnie zawartego a niedopełnionego nowemu urzędowi utworzonemu przy Trybunale Roty Rzymskiej. Ojciec Święty postanowił, że nowy urząd kierowany będzie przez Dziekana Roty Rzymskiej, wspomaganego przez urzędników, deputowanych komisarzy oraz konsultorów. Nowe normy wchodzą w życie 1 października br. Dziekanem Roty Rzymskiej jest od 2004 r. pochodzący z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Antoni Stankiewicz.

Kalendarz papieski

W niedzielę 9 października Benedykt XVI uda się z wizytą duszpasterską do miejscowości Lamezia Terme i Serra San Bruno w Kalabrii na południu Włoch. Tydzień później - 16 października o godz. 9.30 w Bazylice św. Piotra w Watykanie Papież odprawi Mszę św. w intencji nowej ewangelizacji. Z kolei w niedzielę 23 października o godz. 10.00 na Placu św. Piotra dokona kanonizacji trojga błogosławionych: Gwidona Marii Confortiego, Alojzego Guanelli i Bonifacji Rodríguez de Castro. 26 października o godz. 10.30 na Placu św. Piotra odbędzie się modlitwa przygotowująca do odbywającego się nazajutrz w Asyżu spotkania przedstawicieli religii świata. W Dzień Zaduszny 2 listopada o godz. 18.00 Ojciec Święty modlić się będzie w Grotach Watykańskich za swoich zmarłych poprzedników, natomiast 3 listopada o 11.30 przy ołtarzu Katedry w Bazylice św. Piotra odprawi Mszę św. za kardynałów i biskupów zmarłych w ciągu minionego roku. 4 listopada o godz. 17.30 w Bazylice Watykańskiej Benedykt XVI odprawi Nieszpory na rozpoczęcie roku akademickiego uniwersytetów papieskich. W dniach 18-20 listopada br. Papież złoży wizytę apostolską w Beninie w Afryce. Główną ideą wyjazdu jest przekazanie przez Benedykta XVI afrykańskim biskupom jego trzeciej adhortacji apostolskiej. Jest ona jednocześnie podsumowaniem II Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki, które miało miejsce Rzymie w październiku 2009 r.

Benedykt XVI w Kalabrii

Program wizyty

Dwie miejscowości: Lamezia Terme i Serra San Bruno odwiedzi 9 października Benedykt XVI w ramach swej wizyty duszpasterskiej w Kalabrii na południu Włoch. O godz. 9.15 Papież przyleci na lotnisko w Lamezii Terme, po czym o godz. 10.00 odprawi Mszę św. na terenach przemysłowych, położonych na peryferiach miasta. Odmówi tam też z wiernymi modlitwę „Anioł Pański”. Po obiedzie w siedzibie biskupa Lamezii Terme i pozdrowieniu organizatorów wizyty Ojciec Święty uda się helikopterem do Serra San Bruno. O godz. 17.30 spotka się z mieszkańcami tego miasteczka na placu św. Stefana, po czym o godz. 18.00 odprawi Nieszpory w kościele klasztoru Kartuzów. Następnie w refektarzu spotka się z mnichami, odwiedzi jedną z cel oraz infirmerię klasztorną. O 19.30 Benedykt XVI uda się drogę powrotną do Rzymu, gdzie spodziewany jest ok. godz. 20.45.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: ci, którzy proszą o katechumenat, już spotkali Jezusa

2026-04-10 19:53

[ TEMATY ]

Francja

Wigilia Paschalna

Chrzest święty

@Vatican Media

Wigilia Paschalna z liturgią chrzcielną w katedrze w Soissons, we Francji

Wigilia Paschalna z liturgią chrzcielną w katedrze w Soissons, we Francji

„To, co się dzieje w naszych wspólnotach, przypomina to, o czym czytamy w Dziejach Apostolskich: zgłaszają się kolejne osoby, prosząc o przygotowanie do chrztu, i, rozmawiając z nimi, zdajemy sobie sprawę, że oni już spotkali Jezusa i właśnie dlatego chcą być częścią Kościoła” – mówią odpowiedzialni za towarzyszenie katechumenom we francuskich parafiach. Tylko w Wigilię Paschalną chrzest przyjęło tam ponad 21 tys. osób, a wyczytywanie ich imion podczas liturgii, przypominało litanie.

W Noc Paschalną w katedrze w Soissons chrzest przyjęło prawie 40 osób – młodych dorosłych, bowiem nastolatkowie chrzczeni byli dzień później, w Niedzielę Zmartwychwstania. Tej nocy świece chrzcielne odpalano od paschałów także w wielu kościołach tej północno francuskiej diecezji i w innych częściach kraju; nawet w niewielkich miejscowościach, gdzie zdawać się mogło, że światło wiary gaśnie, wraz z gasnącym najstarszym pokoleniem.
CZYTAJ DALEJ

Kaczyński: w centrum kłamstwa w życiu publicznym jest kłamstwo smoleńskie

2026-04-10 23:32

[ TEMATY ]

katastrofa smoleńska

Jarosław Kaczyński

PAP/Paweł Supernak

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w piątek podczas obchodów 16. rocznicy katastrofy smoleńskiej, że obecnie w centrum kłamstwa w życiu publicznym jest kłamstwo smoleńskie. Wzywam tych, którzy nie są tchórzami, żeby mówili o zamachu – mówił.

Kaczyński w przemówieniu przed Pałacem Prezydenckim mówił, że Polska przeżywa obecnie „bardzo ciężki kryzys”. Ocenił, że „nasza dzisiejsza rzeczywistość życia publicznego to kłamstwo”.
CZYTAJ DALEJ

Siostry dominikanki pozywają stan Nowy Jork za zmuszanie do respektowania przepisów gender

2026-04-11 09:07

[ TEMATY ]

sąd

dominikanki.pl

Siostry dominikanki z Hawthorne w amerykańskim stanie Nowy Jork, od niemal 125 lat opiekujące się bezpłatnie chorymi na raka, wniosły pozew przeciw władzom stanowym. Uważają, że nowe przepisy dotyczące tożsamości płciowej zmuszają je do działania wbrew wierze katolickiej - informuje National Catholic Register.

Zgromadzenie prowadzące dom opieki Rosary Hill zakwestionowało przepisy przyjęte w 2023 roku, które nakładają na placówki obowiązek m.in. respektowania tożsamości płciowej mieszkańców, używania preferowanych zaimków oraz umożliwiania korzystania z pokoi i łazienek zgodnie z deklarowaną płcią - informuje portal National Catholic Register.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję