Reklama

Kapliczce na ratunek

Od dwóch miesięcy działa w Rypinie Społeczny Komitet Ratowania Zabytkowej Kapliczki św. Barbary. Na jego czele stanął proboszcz parafii Świętej Trójcy w Rypinie ks. prał. Tadeusz Zaborny. Komitet wyemitował cegiełki. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na remont kapliczki.

Niedziela płocka 25/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zabytkowa, niewielka świątynia w centrum miasta od lat czeka na remont. Każdy dzień działa na jej niekorzyść. Do dewastacji obiektu przyczyniają się też wandale, którzy notorycznie wyłamują bramę przy kapliczce, niszczą teren wokół kościółka.
Pierwsze prace renowacyjne w kapliczce rozpoczęto przed dwoma laty. Wyremontowano wówczas dach. Niespełna rok temu konserwator zabytków z Torunia Piotr Jabłoński zajął się odkrywaniem pięknych malowideł ściennych wewnątrz kościółka. Znajdują się one po obu stronach ołtarza. To bardzo unikatowa polichromia. Koszt odkrycia malowideł oszacowano na 134 tys. zł. Na wyremontowanie całego obiektu potrzeba dużo więcej. Kolejnych dwustu lat kapliczka na pewno nie przetrzyma.
Kiedyś regularnie odbywały się tu lekcje religii, odprawiano Msze św., nabożeństwa. Klimat dawności - mrok i cisza wewnątrz kapliczki położonej w samym środku ruchliwego miasteczka - przyciągał tu wielu ludzi. Parafia Świętej Trójcy w Rypinie, na której terenie znajduje się zabytkowa świątynia, nie jest w stanie pokryć kosztów całego remontu. Dlatego komitet wyemitował 1700 cegiełek o różnym nominale - 5, 10 i 50 zł.
Wydana została także monografia kapliczki autorstwa Piotra Gałkowskiego, Romana Piotrowskiego i Elżbiety Budzanowskiej. Dochód z jej sprzedaży wspomoże renowację. Cegiełki można nabyć po każdej Mszy św. w kościele Świętej Trójcy, a niebawem również w parafii św. Stanisława Kostki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pacjent wyleczony z HIV. "To drugi taki przypadek w historii"

2025-12-04 09:36

[ TEMATY ]

HIV

Pacjent wyleczony

to drugi

przypadek

w historii

Adobe Stock

Pochodzący z Niemiec pacjent został wyleczony z zakażenia wirusem HIV

Pochodzący z Niemiec pacjent został wyleczony z zakażenia wirusem HIV

Mężczyzna został wyleczony z zakażenia wirusem HIV po przeszczepie komórek macierzystych, choć nie były to komórki osoby odpornej na takie zakażenie. To drugi taki przypadek w historii - informuje „Nature”. W sumie dotychczas odnotowano siedem osób, które pozostały wolne od wirusa HIV po przeszczepie komórek macierzystych.

Przeszczep komórek macierzystych często nazywany jest także przeszczepem szpiku kostnego. To procedura medyczna polegająca na zastąpieniu uszkodzonych lub zniszczonych krwiotwórczych komórek macierzystych zdrowymi. Jest stosowany głównie w leczeniu chorób nowotworowych, takich jak białaczka czy chłoniak.
CZYTAJ DALEJ

Episkopat zaprezentował nową podstawę programową nauczania religii w szkole

Nowa podstawa programowa wpisuje się w duży projekt nad całością formacji religijnej młodego człowieka, zarówno w szkole jak i w parafii – podkreślił bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej w Sekretariacie KEP, na której została zaprezentowana nowa podstawa programowa nauczania religii rzymskokatolickiej w szkole.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ poinformował, że nowa podstawa programowa nauczania religii rzymskokatolickiej w Polsce została przyjęta podczas 402. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, 15 października 2025 roku.
CZYTAJ DALEJ

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę

2025-12-05 04:33

materiały prasowe

Już po raz 33. organizowana jest Charytatywna Akcja „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”.

Pospolite ruszenie gorących serc, które od ponad trzech dekad wywołuje uśmiech na twarzach tysięcy dzieci na terenie niemal całej Polski, zostało zainicjowane w 1993 r. przez red. Ewę Dados, dziennikarkę Radia Lublin.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję